WIELKA PODRÓŻ MAŁEGO PTASZKA

„Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem” – ten cytat z Alberta Camus wrócił do mnie jak bumerang, kiedy czytałam z dziećmi „Wielką podróż Małego Ptaszka”. Ta urocza książeczka, jak mało która, oddaje ideę przyjaźni. Jest tu w zasadzie wszystko, co o przyjaźni powinniśmy wiedzieć: bezinteresowna chęć niesienia pomocy, radość z przebywania w swoim towarzystwie, dodawania otuchy w chwilach zwątpienia i ostatecznie obopólne dobro, które z tej relacji wynika. A do tego wszystkiego, bajeczne ilustracje!

Historia przyjaźni zaczyna się, kiedy Jeleń napotyka na swojej drodze Małego Ptaszka, który przez niefortunny wypadek złamał skrzydło i nie może dalej lecieć ze swoim stadem do ciepłych krajów. Samotny ptaszek pragnie dołączyć do swoich skrzydlatych braci i sióstr, ale nie jest w stanie sam pokonać tak długiej drogi. Jeleń decyduje się mu pomóc. Sadza go sobie na porożu i…wyruszają w podróż. Ja – czytająca mama, od razu zobaczyłam w Jeleniu rodzica. Jeleń jest rozważny i spokojny, nie poddaje się łatwo emocjom. W chwilach grozy potrafi uspokoić Małego Ptaszka – śpiewa mu kołysanki i opowiada bajki. Z Jeleniem czujemy się bezpiecznie. Mały Ptaszek, zaś, to dla mnie alegoria dziecka – rozśpiewany, pełen entuzjazmu i radości, zafascynowany światem, skory do żartów i wygłupów. Ale, co najważniejsze, każde z nich pełni w tym duecie tak samo ważną rolę.

Dopełnieniem tej historii są naprawdę piękne ilustracje. Obłędne kolory wspaniale oddają urok zmieniających się pór roku i w bardzo sugestywny sposób pokazują jak natura bywa zmienna: raz bajecznie kolorowa wręcz rajska, innym razem śmiertelnie niebezpieczna, złowieszcza i ponura. Tę książkę moje dzieci chłoną uszami i oczami.

Wędrówka do ciepłych krajów okaże się długa i trudna. Jeleń i Ptaszek nie raz napotkają na swojej drodze niebezpieczeństwa, ale razem będą w stanie je przetrwać. Na początku to Jeleń pomaga ptaszkowi pokonywać przeszkody, ale w trakcie podróży okaże się, że Mały Ptaszek także odgrywa kluczową rolę w tej wędrówce i bez niego nie daliby rady dotrzeć do celu. Siła przyjaźni pozwala pokonać najwyższe góry i najciemniejsze jaskinie, a finał tej historii zaskoczy pozytywnie obu bohaterów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIELKA PODRÓŻ MAŁEGO PTASZKA

Tekst: Patricia Hegarty

Ilustracje: Sebastiaan Van Doninck

Wydawnictwo Wilga

Rok wydania: 2019

Wymiary: 12,8 x 19,8 cm

Oprawa: twarda

Ilość stron: 86

Wiek: 3+ 4+ 5+ 6+ 7+ 8+ 9+ 10+ 11+ 12+

 

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Podaj dalej!