PIPPI W PARKU, PIPPI NIE CHCE BYĆ DUŻA I INNE KOMIKSY
„Nagle spostrzegli Willę Śmiesznotkę. Zbiegli się pod kuchennym oknem i zajrzeli do środka. Wewnątrz siedziało troje dzieci, coś takiego! Wśród nich była ruda dziewczynka z czarną pończochą na jednej nodze i żółtą na drugiej. Można by się spodziewać, że to powinno być dla opryszków jakąś wskazówką, ponieważ jednak nie byli oni za pan brat z literaturą wysoką, to nie wiedzieli, że mają przed sobą nie pierwsze lepsze rudowłose dziecko, tylko najsilniejszą dziewczynkę świata!”
A czy Wy poznalibyście Pippi Pończoszankę? Moje dzieci znają ją doskonale! Całkiem niedawno skończyliśmy czytać grube tomiszcze „Przygód Pippi”, a zaraz potem Wydawnictwo Zakamarki zgotowało nam fantastyczną niespodziankę w postaci całkiem nowych przygód Pippi. Ta dziewięcioletnia, rudowłosa dziewczynka to postać fascynująca pod każdym względem. Nie tylko jej wygląd (dwa sterczące wściekle rude warkocze, sukienka w łaty, pończochy nie do pary, za duże buty) budzi zainteresowanie, ale także pochodzenie (tato – nieustannie podróżujący kapitan statku, mama – nie żyje) oraz ekscentryczny sposób bycia (mieszka bez opieki dorosłych z koniem i małą małpką w Willi Śmiesznotce). Żeby tego było mało, Pippi posiada nadludzką siłę, której nie waha się używać w imię dobra i obronie słabszych oraz wspaniałe poczucie humoru i bystrość umysłu, które nie raz zbiły z pantałyku zbyt pewnego siebie dorosłego. To chyba w zupełności wystarczy, żeby dzieci na całym świecie pokochały Pippi.
Trudno w to uwierzyć, ale w tym roku Pippi kończy 75 lat! Z tej właśnie okazji, Wydawnictwo Zakamarki wydało nieznane dotąd w Polsce opowiadanie „Pippi w Parku” z ilustracjami Ingrid Vang Nyman, które oryginalnie ukazało się w broszurze z programem obchodów Dnia Dziecka w sztokholmskim parku Humlegården w 1949 roku! Ta krótka historia opowiada o tym jak Pippi, w swoim dobrze nam znanym stylu, rozprawia się z bandą opryszków nękających ludzi w stołecznym parku. I tym razem możemy liczyć na niezawodne poczucie humoru Pippi, wachlarz nietuzinkowych bohaterów oraz ilustracje należące już do klasyki gatunku.
Kolejnym „zakamarkowym” prezentem jest komisk: „Pippi nie chce być duża i inne komiksy”. Właściwie to już trzecia część komiksowych przygód Pippi. Pierwotnie historyjki komiksowe stworzone przez Astrid Lindgren i Ingrid Vang Nyman ukazywały się w latach 1957-59 w szwedzkim czasopiśmie dla dzieci. Moje dzieci szybko się zorientowały, że na komiks składają się dobrze nam znane opowiadania z „Przygód Pippi”, jednak forma komiksowa okazała się być dla nich atrakcją samą w sobie – starszy syn (lat 6) był dumny, że potrafi sam przeczytać wszystkie dymki. W komiksie czytamy o Pippi podnoszącą na duchu ciotkę Laurę, Pippi płynącą ze swoim ojcem kapitanem i przyjaciółmi w rejs na egzotyczną wyspę, gdzie oswaja dzikie zwierzęta i przeżywa wiele ekscytujących przygód czy wreszcie Pippi z kultową już pigułką z arbuza, która pomaga „na to by nie stać się dorosłym.” Dorosłym czyli….kimś nudnym, powierzchownym, często zakłamanym i śmiesznym w tym swoim byciu „poważnym”. Mała filozofka Pippi daje do myślenia dzieciom i ich rodzicom. Już od 75 lat!
PIPPI W PARKU
Tekst: Astrid Lindgren
Ilustrator: Ingrid Vang Nyman
Wydawnictwo Zakamarki
Rok wydania: 2020
Wymiary: 21,5 x 28 cm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 20
Wiek: 3+ 4+ 5+ 6+ 7+ 8+ 9+ 10+
PIPPI NIE CHCE BYĆ DUŻA I INNE KOMIKSY
Tekst: Astrid Lindgren
Ilustrator: Ingrid Vang Nyman
Wydawnictwo Zakamarki
Rok wydania: 2020
Wymiary: 21,5 x 28 cm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 20
Wiek: 3+ 4+ 5+ 6+ 7+ 8+ 9+ 10+