NAWET NIE WIESZ, JAK BARDZO CIĘ KOCHAM

Mogę śmiało napisać, że ta prosta historia z dwoma zającami w rolach głównych w stu procentach wyczerpuje temat miłości rodzica do dziecka czyli uczucia, które jest ponad miary i które nie zna ograniczeń. Jest pięknie, delikatnie, zabawnie i tak prawdziwie, że ostatnie zdanie zawsze czytam z uśmiechem i wzruszeniem. Forma książki także daleko nie odbiega od jej treści, ilustracje przybliżają nas do błogiej atmosfery zabaw z dzieckiem, dają poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Lekkie, stonowane akwarelowe barwy tworzą przytulny nastrój, a delikatna kreska uspokaja i sprawia, że wręcz czujemy miękkość i puchatość głównych bohaterów.

Sama historia jest bardzo prosta, zabawnie przewrotna, rzec by się chciało: z życia wzięta. Mały Brązowy Zajączek chce pokazać Dużemu Brązowemu Zającowi jak bardzo go kocha. Nie umie ująć tego w słowa, więc stara mu się to zaprezentować najlepiej jak potrafi: skacze, biega, gimnastykuje się, wymyśla coraz to nowe przykłady: „kocham cię tak wysoko, jak tylko mogę dosięgnąć”, „kocham cię tak daleko, jak przez całą drogę do rzeki”, kocham cię jak stąd do księżyca”. Duży Brązowy Zając obserwuje te wyczyny z atencją i pełnym zrozumieniem , jednak za każdym razem udowadnia zajączkowi, że on kocha go jeszcze „szerzej”, jeszcze „wyżej” i jeszcze „dalej”.  Duży Brązowy Zając zawsze wygrywa w miłości do Małego Brązowego Zajączka. Przyznam szczerze, że ja tę książkę szczególnie lubię, ale, o dziwo, moje dzieci od razu jej nie pokochały. Pierwsze czytanie przyjęły bez większego entuzjazmu. Dopiero po którymś razie oswoiły się z zającami i teraz mogę śmiało powiedzieć, że tę książkę bardzo lubią i traktują już trochę jak starego przyjaciela. Szczególnie trzylatek z zaciekawieniem słucha co też znowu wymyśli ten mały zajączek, żeby zaimponować dużemu.

Ta historia, to nic innego jak piękna metafora miłości rodzicielskiej, bo śmiem twierdzić, że rodzic, w miłości do dziecka wygra wszystkie zawody świata. Nieważne z kim stanąłby w szranki, wygra zawsze. Jako matka trójki dzieci – czyt. wytrawny praktyk miłości rodzicielskiej z jej wszystkimi blaskami i cieniami, uważam, że nie ma wyższej formy miłości niż miłość rodzica do dziecka. I zgadzam się z autorem tej książeczki – Mały Brązowy Zajączek nigdy nie wygra z Dużym Brązowym Zającem, bo miłość rodzica do dziecka jest bezwarunkowa, niezmierzona, nieskończona, wszechmocna, niedościgniona….Istne szaleństwo. Po prostu MIŁOŚĆ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAWET NIE WIESZ, JAK BARDZO CIĘ KOCHAM

Tekst: Sam McBratney

Ilustracje: Anita Jeram

Wydawnictwo Egmont

Rok wydania: 2002

Wymiary: 22 x 25 cm

Oprawa: twarda

Ilość stron: 32

Wiek: 2+ 3+ 4+ 5+

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Podaj dalej!