NACIŚNIJ MNIE

„Naciśnij mnie” to książka interaktywna z prawdziwego zdarzenia. Pisząc „interaktywna” nie mam na myśli kolejnej książki, która wydaje odgłosy zwierząt, odgrywa melodyjki czy świeci milionem świateł. Tutaj interakcja zachodzi na płaszczyźnie książka – dziecko – rodzic, gdzie akcja leży jak najbardziej po stronie czytelników. „Naciśnij mnie” wydaje pisemnie polecenia (po polsku i po francusku!), które dziecko musi wykonać, a wtedy…dzieją się czary!

Książka Hervé Tullet’a jest genialna w swej prostocie. Ten minimalizm w formie i treści od początku mnie urzeka i zachwyca. Biała kwadratowa okładka, a na niej główne bohaterki: trzy kropki w barwach podstawowych czyli niebieska, żółta i czerwona. Kropki od pierwszych stron zapraszają dziecko do zabawy, pokazują, że tworzy tę książkę od początku do końca. Kolejne kartki zaskakują i bawią. Autor zachęca małego czytelnika do naciskania, pocierania kropek, dmuchania na nie, potrząsania książką, klaskania. Kropki się mnożą, powiększają, zmieniają kolory, rozbiegają po kartce, znikają. Dziecko zamienia się w malarza – czarodzieja, który zarządza kolorami.

Moje dzieci czytały tę książkę już pewnie z tysiąc razy, ale za każdym razem otwierają ją jakby to robiły po raz pierwszy. Element zaskoczenia i rozbawienia towarzyszy im zawsze, kiedy to po naciśnięciu  jednej kropki robią się dwie, albo kiedy rozdmuchują ze strony czarny kolor. Czytanie tradycyjnie kończy się głośnym klaskaniem, które sprawia, że kropki powiększają się, zmieniają kolory i pochłaniają całą stronę. Prawdziwa uczta kolorów. Radość z czytania za każdym razem jest ta sama i porywa zarówno pięciolatka jak i dwulatka. Przeczytałam gdzieś, że Hervé Tullet ma troje dzieci i ta informacja w ogóle mnie nie zdziwiła, bo jego książki doskonale znają dziecięcą wrażliwość i mówią ich językiem. Są proste, pełne kolorów i sprawiają dzieciom radość. Są genialne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NACIŚNIJ MNIE

Tekst i ilustracje: Hervé Tullet

Wydawnictwo Babaryba

Rok wydania: 2015

Cena okładkowa: 29,90 zł

Wymiary: 22,5 x 22,5 cm

Oprawa: twarda

Ilość stron: 56

Wiek: 2+ 3+ 4+ 5+ 6+

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Podaj dalej!