BARDZO GŁODNA GĄSIENICA

Przedstawiam Wam „Bardzo głodną gąsienice” czyli książeczkę, która traktuje gusta najmłodszych dzieci z należytym im szacunkiem. Co to znaczy? To znaczy, że nawet maluchy, które nie potrafią jeszcze mówić, a książki służą im często za kolejny gryzak, mogą mieć w swojej biblioteczce pozycje na wysokim poziomie artystycznym. Obcowanie od najmłodszych lat z pięknymi rzeczami ma znaczenie. Nie myślcie tylko sobie, że na półkach moich dzieci są same wysublimowane estetycznie książki. Oczywiście, że nie! Moje dzieci też bardzo lubią te wszystkie masowo drukowane kartonówki (często w koszmarnym tłumaczeniu), które czytamy razem po raz setny. Skoro im się to podoba i sprawia radość  – czytamy. Nie jestem, bynajmniej, książkową snobką, ale doceniam mądrze napisane i pięknie wydane książki. Staram się, żeby właśnie takie pozycje przeważały w biblioteczce moich dzieci, dlatego nie mogło w niej zabraknąć historii pewnej małej, zielonej i bardzo głodnej gąsienicy.

To wręcz niesamowite, że ta książeczka została opublikowana po raz pierwszy 50 lat temu (w 1969 roku) i przetłumaczona w 62 językach. Jak widać gąsienica nic nie straciła na świeżości i autentyczności. Doskonale wpisuje się we współczesne czasy, potwierdzając tym samym swój artystyczny kunszt. Za genialnością gąsienicy stoi Eric Carle – znany na całym świecie ilustrator i autor książek dla dzieci. Popularność tej książeczki jest tak duża, że na 40-lecie jej wydania, Google przygotowało specjalne logo z zieloną gąsienicą. Czym zatem ta włochata, bardzo głodna larwa owada, skradła serca dzieciom na całym świecie?

„Bardzo głodna gąsienica” cieszy oko obrazem, bawi formą i zaskakuje zakończeniem. Gąsienicę poznajemy w dniu narodzin, kiedy to wykluwa się ze srebrnego jajeczka i zaczyna być bardzo głodna. Razem z główną bohaterką przegryzamy się przez kolejne pyszności – gąsienica zębami, maluchy paluszkiem. Strony wydłużają się za każdym razem, smakołyków przybywa a brzuch gąsienicy rośnie. Finał tej uczty zaskakuje i zachwyca. Dzieci są świadkami prawdziwego cudu natury: raczej mało urodziwa, zielona larwa zamienia się w motyla. Jak to możliwe że z czegoś tak niepozornego rodzi się taka piękna istota? Historia gąsienicy to też wspaniała metafora dorastania. Dzieła sztuki są ponadczasowe, a „Bardzo głodną gąsienicę” do tej kategorii śmiało możemy zaliczyć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BARDZO GŁODNA GĄSIENICA:

Tekst i ilustracje: Eric Carle

Wydawnictwo Tatarak

Rok wydania: 2018

Cena okładkowa: 28,00 zł

Wymiary: 17,8 x 12,6 cm

Oprawa: twarda

Ilość stron: 26

Wiek: 0+ 1+ 2+ 3+

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Podaj dalej!